Istanbul Gezi Rehberi

İstanbul, üç imparatorluğun başkenti, yüzyıllardır farklı kültürlerin kesişme noktası. Yedi tepe üzerine, iki kıtaya kurulmuş, güzelliği boğaz ile taçlandırılmış. Kendinizi en uç hislere hazırlayın, burada kaos eşsiz bir denge içinde harmanlanmıştır, İstanbul’a hoş geldiniz.

Eminönü-Sultanahmed Bölgeleri;

Tarihi yarımadanın Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının merkezi olmasından dolayı, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmed Camii, Yerebatan Sarnıcı, Yeni Cami, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı gibi bir çok önemli tarihi mekanda bu bölgede bulunur. Tüm bu eserler birbirlerine yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

Topkapi Sarayı;

Boğaz’ın en panoramik izlenebileceği noktaya konumlanmış, tüm Haliç’e hakim olan Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet’ten Sultan Abdülmecit’e kadar padişahlar ve ailelerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde, eski imparatorluk sarayı, içerdiği kostüm, hazine, silah, seramik, kutsal emanetler ve gizemli harem bölümleri ile şehrin en çok talep gören müzelerinden biridir.

Topkapi Palace from sea

Diğer ünlü sarayların aksine Topkapı Sarayında sadeliği ve huzuru hissedebilirsiniz, basit 4 avlulu bir planda inşa edilmiştir, her avlu bir diğerine açılmaktadır. İmparatorluk Sarayı olarak kullanıldığı dört yüzyıl boyunca bir çok ilave yapı eklenerek bugünkü görünümünü almıştır. Mimari olarak Klasik Osmanlı mimarisi kullanılmış olsa da Orta Doğu izleri de yapılarda göze çarpmaktadır.

Topkapı Sarayı için yeteri kadar zaman ayırdığınıza emin olun, en azından yarım gün sarayı gezmek için gerekli.

Ayasofya;

Yüzyıllar boyunca en etkileyici yapı olma özelliğini koruyan Ayasofya hala her gezginin mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda bulunmaktadır.

Hagia sophia view

Ayasofya 537 yılında inşa edilmiştir, 1453 yılındaki fethe kadar yaklaşık bin yıl boyunca Ortodoks Hristiyan dünyanın en büyük ibadet mekanı olarak hizmet etmiştir. İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilen yapı dört adet minare eklenerek bugünkü görünümü almıştır. Çevresinde bir çok cami olmasına rağmen padişahlar Cuma namazlarını için yüzyıllar boyunca Ayasofya’da kılmıştır. 1935 yılında genç, yeni Türkiye Cumhuriyeti sahip olduğu tarihi ve kültürel öneminden dolayı Ayasofya’nın müze olmasına karar vermiştir.

Yapımında kullanılmak üzere bir çok eşsiz materyal ve inşaat malzemesi İmparator Justinyanus’un emriyle başta Anadolu, Suriye ve Mısır olmak üzere Bizans İmparatorluğunun çeşitli yerlerinden İstanbul’a getirilmiştir. Altı yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır, günümüzde Bizans mimarisinin başyapıtı olarak kabul edilmektedir.

Sultan Ahmet Camii;

Sultan Ahmet Camii 1616 yılında Sultan I. Ahmed zamanında Ayasofya’nın hemen karşısına inşa edilmiştir. Günümüzde aktif şekilde cami olarak kullanılan yapı aynı zamanda İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken ikonlarından biridir.

Blue Mosque

Mimari olarak yapıda Bizans ve İslami öğeleri görmek mümkündür. Osmanlı klasik mimarisinin son büyük camisi olarak da kabul edilmektedir.

İç duvarlarını süsleyen mavi çinilerden ötürü Mavi Cami ismi çoğunlukla yabancı turistler tarafından kullanılır.

Yerebatan Sarnıcı;

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’da ki sarnıçların en büyüğüdür. Altıncı yüzyılda, Bizans’ın en şaşalı dönemi olarak kabul edilen İmparator Justinyanus döneminde yapılmıştır. Sarnıçta depolanan su şehrin 19 kilometre dışında bulunan Belgrad Ormanlarından taşınmaktaymış

cistern

Yerebatan Sarnıcını ziyaret etmek için yerin 52 basamak altına inmeniz gerekmektedir. İçeride zeminden yüksekte bulunan ahşap patika yolu takip ederek ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Nereden ve ne için getirildiği bilinmeyen 2 adet gizemli Medusa kafasını ve üzerinde göz yaşı desenleri bulunan sütunu görmeden sarnıçtan ayrılmayın.

Yeni Valide Camii (Yeni Cami);

Adının Yeni Cami olmasına rağmen, dürüst olmak gerekirse 350 yıl sonra hala yeni değildir. Yeni Valide Camii Eminönü’nde bulunur, Galata Kulesi ve Haliç’e nazır konumlandırılmıştır. Süleymaniye Camii’nden daha ufak veya Sultanahmet Camii kadar göz alıcı olmasa da yinede kısa bir ziyareti hak etmektedir.

galata bridge and new mosque

Mısır Çarşısı;

Mısır Çarşısı 1660 yılında Mısır Eyaletinden toplanan vergiler ile yapılmıştır, isminin Mısır Çarşısı olmasının sebebi de budur. Hemen yanında bulunan Yeni Valide Camii’nin bir parçası olarak inşa edilmiştir. İçerisindeki dükkanlardan toplanan kira gelirleri caminin bakımı ve sosyal yardımların yapılması için kullanılmaktaydı.

Günümüzde içerisinde çoğunlukla turistlere hitap eden 85 adet dükkan bulunmaktadır, eğer alışveriş yapmak niyetindeyseniz pazarlık yapmanız gerekmektedir.

Kapalı Çarşı;

1455 yılında, fetihten iki yıl sonra, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle ahşap Cevahir Bedesteni şehirdeki ticaretin canlandırılması için inşa ettirilmiştir. İki yüzyıl boyunca İlave edilen bedesten ve hanlarla günümüzde bilinen şekline kavuşmuştur.

İstanbul yüzyıllar boyunca bir çok önemli ticaret yolunun kesişme noktasında bulunmuştur, Osmanlı İmparatorluğunun sınırları genişledikçe önemi daha da artmıştır. Kapalı Çarşı içerisinde satılan ürünlerin çeşitliliği ve kalitesi Batıda da oldukça bilinen bir gerçekti.

grand bazaar street

Günümüzde dükkanlar yoğunlukla yerli ve yabancı turistlere yönelik seramik, halı, deri, nargile, tavla, baharat gibi ürünler satmaktadır.

Boğaz turu;

İstanbul Boğazı, İstanbul’un Avrupa ve Asya taraflarını birbirinden ayırıp, Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirlerine bağlamaktadır. Boğaz turu bir kaç saat içinde İstanbul’un mimari zenginliklerini görmenize olanak sağlar. Boğaz turu için aracı gezi kuruluşlarına fazladan para vermenize hiç gerek yoktur, Şehir Hatları iskelesi Eminönü tramvay istasyonunun ve Galata Köprüsü’nün hemen yanında bulunur. İki seçenek mevcuttur.

Bosphorus tour

*Uzun tur 25 TL’dir, neredeyse tüm gün boyunca sürer. Günde bir sefer vardır,  10:30’da hareket eder ve 16:25’te geri döner.

*Kısa tur 12 TL’dir, iki saat sürer. Günde üç sefer vardır, 13:00, 14:30 ve 15:30’da hareket eder.

*Güncel sefer saatleri ve fiyatlar için lütfen resmi websitesini ziyaret ediniz:

www.sehirhatlari.com.tr

Taksim, Galata ve Kabataş Bölgeleri;

Taksim günümüz İstanbul’unun en hareketli bölgesidir, ünlü İstiklal Caddesi Taksim Meydanı ile Galata’yı birbirine bağlar. Galata Osmanlı’nın son dönemlerinde İmparatorluğun finansal merkeziydi. Sahilden 15 dakikalık yürüyüş sizi Kabataş’a, Dolmabahçe Sarayı’na götürecektir.

Dolmabahce Sarayı;

Sultan Abdulmecit, Topkapı Sarayı’nın artık yeni çağın gereksinimlerini karşılamadığını düşünmesiyle beraber Dolmabahçe Sarayı’nın yapımına başlanmış oldu. Topkapı Sarayı’nın aksine, Dolmabahçe Sarayı, Batı’nın etkisini fazlasıyla yansıtmaktadır. Padişah ve ailesi 1856 yılında yeni saraylarına yerleşmişlerdir.

Dolmabahce Palace fountain

Dolmabahçe Sarayı ziyaretinizi rehberli turlar ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Turlar Haremlik ve Selamlık gezilerimi kapsar ve iki saatten az sürer.Tur boyunca el örmesi halılardan kristal avizelere kadar bir çok nefes kesici detayla karşılaşacaksınız. Saray içinde toplamda 285 oda bulunmaktadır. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğundan bir şey kaçırmamak adına etrafınızı çok dikkatli gözlemlemenizde fayda var.

Galata Kulesi;

1500 yıllık tarihi, silindirik Galata Kulesi hala İstanbul’un göklerini domine etmektedir, şehrin en göz alıcı, ikonik yapılarından da biridir. Seyir balkonlarına ulaştığınızda size nefes kesici panaromik bir seyir sunar, çekeceğiniz fotoğraflar için çıkmadan önce hafıza kartınızda yeteri kadar yer olduğununa emin olmalısınız.

what do we know about istanbul galata

Prens Adaları;

Prens Adaları sadece kısa bir feribot yolculuğu uzakta yer alır, şehrin kalabalığı ve sıcağından kaçmak için mükemmel bir günlük aktivitedir. Adalar yerel halk arasında da son derece popülerdir, özellikle hafta sonları şehirden daha kalabalık olabilmektedirler, eğer haftaiçi ziyaret etme şansınız varsa sizin için kesinlikle daha keyifli olacaktır. Gece konaklamayı düşünüyorsanız, kalacağınız oteli önceden rezerve etmenizde fayda vardır. Adada bireysel araçlara izin verilmediğinden ulaşım bisiklet ve faytonlarla sağlanmaktadır.

Şehir hatları  feribotu Kabataş’tan kalkar, ilk durak Kadıköy’dür, oradan Kınalıada, Burgazada, Heybeliada’ya uğrar, son durak Büyükada’dır. Yolculuk 1 saat 40 dk sürer ve tek yön 5 TL’dir(İstanbulkart ile 3,85 TL).

main road in island

 

Adalara giden diğer bir firma ise Dentur’dur. İskelesi Kabataş’da petrol istasyonu’nun hemen arkasında yer alır, Dentur’un feribotları direkt olarak Heybeliada’ya gider, yolculuk 1 saat sürer, ardından 15 dakikalık yolculukla Büyükada’ya ulaşır. Bilet fiyatları tek yön 6 TL’dir, eğer Büyükada veya Heybeliada’yı ziyaret etmek istiyorsanız Dentur daha hızlı bir alternatif olacaktır.

Istanbul’un merkezine ulaşım;

Büyük hava yolu şirketlerinin çoğu uçuşlarında şehirden 20 km uzakta bulunan Atatürk Havalimanı’nı kullanır. Şehir merkezine taksi yaklaşık 40 TL tutmaktadır. Şehir merkezine ulaşmanın en mantıklı yöntemi havaalanı otobüsleri Havatas’lardır. Sabah 4’ten, gece 24’e kadar her yarım saatte bir hareket eder, Atatürk Havalimanı-Taksim arası hizmet veren Havataş otobüsleri tek yön 10 TL’dir. 96T numaralı belediye otobüsü de Taksim’e gitmek için bir diğer alternatiftir, bilet bedeli 5 Tl’dir.

Sabiha Gokcen Havaalanı İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunur. Ucuz fiyatlı charter uçuş firmaları genelde Sabiha Gökçen’e inerler.  Havaalanından merkeze ulaşmanın 2 yolu vardır. İlki, Havaalanı-Taksim arası hizmet veren Havataş otobüsleridir, yolculuk trafiğe bağlı olarak 1 yada 2 saat sürer, bilet fiyatı 13 TL’dir. Havataş otobüsleri Kadıköy’e de gitmektedir, Kadıköyden feribot veya otobüsle istediğiniz yere kolayca ulaşmanız mümkündür. Diğer alternatif ise Havaalanından Kadıköy’e giden  E10 numaralı belediye otobüsüdür. Eğer taksiye binerseniz 80 TL’ye kadar tutabilir, binmeden önce pazarlık yapıp fiyat üzerinde anlaşmanız mantıklı olacaktır.

local bus

Otobüs terrminalinden; Şehirler arası ulaşım yoğunlukla otobüsler kullanılarak yapılmaktadır. İstanbul’daki ana otobüs terminali merkezden 10 km uzaktaki Esenler’de bulunur. Metro M1 hattı ile Aksaray’a, oradan T1 tramvayına binip Sultanahmed, Eminönü veya Kabataş’a ulaşabilirsiniz. Bir çok otobüs firmasının şehir içi ücretsiz müşteri servisleri bulunmaktadır, bilet alırken servislerle ilgili bilgi istemelisiniz.Booking.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.